Prelekcja ,,Bezpieczne zachowanie w domu, w szkole, na ulicy – zagrożenia, udzielenie pomocy, obrona konieczna’’.

W ramach udziału naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie ,,Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń’’ w dniach 16 i 19 stycznia 2012 roku została przeprowadzona prelekcja na temat ,,Bezpieczne zachowanie w domu, w szkole, na ulicy – zagrożenia, udzielenie pomocy, obrona konieczna’’.

Ponieważ informacje na powyższy temat są obszerne, a celem spotkania było dokładne przedstawienie i omówienie dzieciom tematu bezpieczeństwa (w tym umiejętności rozpoznania zagrożenia, udzielenia pierwszej pomocy i obronienia się w przypadku niebezpieczeństwa) prelekcja została podzielona na dwie części.

W pierwszym dniu z dzieciakami spotkał się Pan Michał Dziechciewicz, strażak i ratownik medyczny pracujący w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu Pan Dziechciewicz przedstawił zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku: zatrzymania krążenia i oddechu, utraty przytomności, oparzeń, porażeń prądem elektrycznym, zatruć. Instruktażowi towarzyszył fantom, na którym dzieci bardzo chętnie ćwiczyły, jak należy odpowiednio pomóc poszkodowanemu. Zainteresowanie dzieci było bardzo duże, chętnie zadawały pytania, aby dowiedzieć się jak najwięcej o pierwszej pomocy.

Poniżej przedstawiamy w formie obrazkowej podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W drugiej części prelekcji spotkaniu towarzyszyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji Pani Agnieszka Fryben i Pan Mariusz Dzięcioł z Olkusza. Spotkanie zostało przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych klasy I –III i klasy IV – VI. Pani Policjantka wraz ze starszymi klasami i pan policjant z klasami młodszymi przeprowadzili rozmowę na temat zagrożeń, jakie mogą przytrafić się w domu, w szkole i na ulicy i w jaki sposób można się przed nimi obronić. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyli w rozmowie, przedstawiali swoje i zaobserwowane przypadki zagrożeń, zadawali różne pytania a na koniec otrzymali drobne upominki od policjantów w formie broszurek i odblaskowych misiów.

Jak co roku policja prowadzi również akcję ,,Bezpieczne ferie 2012 ’’. zadaniem funkcjonariuszy jest poprawienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wolnym od nauki, dlatego policjanci poinformowali także uczniów naszej szkoły jak należy zachować bezpieczeństwo w czasie ferii: dzieci muszą wiedzieć,że nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek, rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody, bawić się na ulicy i w ich pobliżu.